Panasonic Electronic Components DB2440500L
DB2440500L picture photo
Mfg. Part Number
DB2440500L
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 3A TMINIP2
Datasheet Download
DB2440500L.pdf
Availability of DB2440500L
QUANTITY
DB2440500L Order Process
Ship out your order
Specifications of DB2440500L
Internal Part NumberEIS-DB2440500L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)3A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If440mV @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)18ns
Current - Reverse Leakage @ Vr2.4mA @ 40V
Capacitance @ Vr, F57pF @ 10V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-128
Supplier Device PackageTMiniP2-F2-B
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DB2440500L
Related LinksDB244, DB2440500L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
DB2440500L Details Description
Related parts for DB2440500L
IC BUS BUFF TRI-ST DUAL SOT238 datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 8BIT ROMLESS 44PLCC datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 3V datasheet.pdf
RES SMD 88.7OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HJ-FET 20GHZ MICRO-X datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 720MA 860 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
INSERT FEMALE 24POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.7A 36 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS PNL MNT PIN datasheet.pdf