ITT Cannon, LLC DB25SF179AA191
DB25SF179AA191 picture photo
Mfg. Part Number
DB25SF179AA191
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Wire Wrap
Datasheet Download
DB25SF179AA191.pdf
Availability of DB25SF179AA191
QUANTITY
DB25SF179AA191 Order Process
Ship out your order
Specifications of DB25SF179AA191
Internal Part NumberEIS-DB25SF179AA191
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesOriginal D
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationWire Wrap
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DB25SF179AA191
Related LinksDB25SF1, DB25SF179AA191 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DB25SF179AA191 Details Description
Related parts for DB25SF179AA191
CONN TERM BLOCK SPRNG 13PS 2.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 122A 1600V FO-A datasheet.pdf
FERRITE CHIP 1500 OHM 300MA 0603 datasheet.pdf
AUDIO PLUG 6.3MM 2P INSULATED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf