Panasonic Electronic Components DB2J40600L
DB2J40600L picture photo
Mfg. Part Number
DB2J40600L
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 40V 100MA SC90
Datasheet Download
DB2J40600L.pdf
Availability of DB2J40600L
QUANTITY
DB2J40600L Order Process
Ship out your order
Specifications of DB2J40600L
Internal Part NumberEIS-DB2J40600L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If600mV @ 100mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)900ps
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F2.2pF @ 10V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-90, SOD-323F
Supplier Device Package*
Operating Temperature - Junction125°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DB2J40600L
Related LinksDB2J4, DB2J40600L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
DB2J40600L Details Description
Related parts for DB2J40600L
CTRLR TEMP SSR 240V 90A AC OUT datasheet.pdf
RES 62K OHM 1W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
ADAPTER 15A-125V TO 5-15R datasheet.pdf
LIGHT BAR 0.4X0.4" HER DUAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
1 MM PC BOARD SOCKET datasheet.pdf
PLIERS LONG NOSE 8.56" datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONICAL BENT 30 DEGREE 0.40MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.33 UF 20% 300 VAC RAD datasheet.pdf