Panasonic Electronic Components DB2J40600L
DB2J40600L picture photo
Mfg. Part Number
DB2J40600L
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 40V 100MA SC90
Datasheet Download
DB2J40600L.pdf
Availability of DB2J40600L
QUANTITY
DB2J40600L Order Process
Ship out your order
Specifications of DB2J40600L
Internal Part NumberEIS-DB2J40600L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If600mV @ 100mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)900ps
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F2.2pF @ 10V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-90, SOD-323F
Supplier Device Package*
Operating Temperature - Junction125°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DB2J40600L
Related LinksDB2J4, DB2J40600L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
DB2J40600L Details Description
Related parts for DB2J40600L
RES SMD 2.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
POT 10 OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
IC CPLD 36MC 10NS 64VQFP datasheet.pdf
CAP CER 120PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IGBT 600V 75A 277W SOT227 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 250MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T766 datasheet.pdf
CAV BLK,043 SLOT, MAG-MATE datasheet.pdf
FIXED IND 2.1A SMT datasheet.pdf