Elna America DBJ-5R5D105T
DBJ-5R5D105T picture photo
Mfg. Part Number
DBJ-5R5D105T
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 1F -20% +80% 5.5V T/H
Datasheet Download
DBJ-5R5D105T.pdf
Availability of DBJ-5R5D105T
QUANTITY
DBJ-5R5D105T Order Process
Ship out your order
Specifications of DBJ-5R5D105T
Internal Part NumberEIS-DBJ-5R5D105T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesDBJ
PackagingBulk
Capacitance1F
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)75 Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.846" Dia (21.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBJ-5R5D105T
Related LinksDBJ-5R, DBJ-5R5D105T Datasheet, Elna America Distributor
DBJ-5R5D105T Details Description
Related parts for DBJ-5R5D105T
CAP FILM 0.1UF 20% 250VAC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MOUNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN PANEL SOURCE THREADED 1POS datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS INLINE SCKT datasheet.pdf