| Internal Part Number | EIS-PLY17BN4912R4B2B | |
| Number of Lines | 2 | |
| Inductance | 490µH | |
| Current | 2.4A | |
| DC Resistance (DCR) | - | |
| Impedance | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 60°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Size / Dimension | 0.965" L x 0.886" W (24.50mm x 22.50mm) | |
| Height (Max) | 0.512" (13.00mm) | |