ITT Cannon, LLC DBM13G3PJ
DBM13G3PJ picture photo
Mfg. Part Number
DBM13G3PJ
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
Datasheet Download
DBM13G3PJ.pdf
Availability of DBM13G3PJ
QUANTITY
DBM13G3PJ Order Process
Ship out your order
Specifications of DBM13G3PJ
Internal Part NumberEIS-DBM13G3PJ
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesCombo D®, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions13 (10 + 3 Coax or Power)
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Contact TypeSignal and Coax or Power (Not Included)
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesBoard Guide, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBM13G3PJ
Related LinksDBM1, DBM13G3PJ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBM13G3PJ Details Description
Related parts for DBM13G3PJ
RES SMD 13 OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 6100UF 63V SCREW datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 42.85MM PANEL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
IC TXRX IF RSSI LIMIT 28-QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC DDR2 256M 400MHZ 84BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf