FFF DBM25P343
DBM25P343 picture photo
Mfg. Part Number
DBM25P343
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
DBM25P343.pdf
Availability of DBM25P343
QUANTITY
DBM25P343 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBM25P343
Internal Part NumberEIS-DBM25P343
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDM HE501
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBM25P343
Related LinksDBM2, DBM25P343 Datasheet, FFF Distributor
DBM25P343 Details Description
Related parts for DBM25P343
IC PWM PWR DRVR HI-EFF 32-HLQFP datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX 1-8 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS PIN datasheet.pdf
RES 47 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 21K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 770UF 20% 100V FLATPACK datasheet.pdf
ANALOG TIMER DIN48 IP65 2-100SEC datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 250VDC datasheet.pdf