ITT Cannon, LLC DBM25PA190K87
DBM25PA190K87 picture photo
Mfg. Part Number
DBM25PA190K87
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DBM25PA190K87.pdf
Availability of DBM25PA190K87
QUANTITY
DBM25PA190K87 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBM25PA190K87
Internal Part NumberEIS-DBM25PA190K87
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBM25PA190K87
Related LinksDBM25P, DBM25PA190K87 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBM25PA190K87 Details Description
Related parts for DBM25PA190K87
RES 442 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 40VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 4V 2917 datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.130" datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 12POS PIN datasheet.pdf
LM 5.08/135/15 BK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 630V RADIAL datasheet.pdf