ITT Cannon, LLC DBM25PF225
DBM25PF225 picture photo
Mfg. Part Number
DBM25PF225
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DBM25PF225.pdf
Availability of DBM25PF225
QUANTITY
DBM25PF225 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBM25PF225
Internal Part NumberEIS-DBM25PF225
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesShielded
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBM25PF225
Related LinksDBM25, DBM25PF225 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBM25PF225 Details Description
Related parts for DBM25PF225
POT 10K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS SPI 16QSOP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 26POS R/A datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 600MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
CAP MICA 750PF 1% 300V RADIAL datasheet.pdf
IC TRANS NPN 1A 45V SOT1061 datasheet.pdf