ITT Cannon, LLC DBM25PPK87
DBM25PPK87 picture photo
Mfg. Part Number
DBM25PPK87
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DBM25PPK87.pdf
Availability of DBM25PPK87
QUANTITY
DBM25PPK87 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBM25PPK87
Internal Part NumberEIS-DBM25PPK87
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBM25PPK87
Related LinksDBM25, DBM25PPK87 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBM25PPK87 Details Description
Related parts for DBM25PPK87
SENSOR OPTO REFL 2MM-5MM SOLDER datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V MINI3 datasheet.pdf
IC QUAD 2-IN MUX 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm Series 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CLEAN & STRIP XT DISC TN QK CHNG datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 120UF 5% 900VDC RADIAL datasheet.pdf
FUSE 4000A 380V 4PKN/60 AR datasheet.pdf