FFF DBM25S300
DBM25S300 picture photo
Mfg. Part Number
DBM25S300
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
DBM25S300.pdf
Availability of DBM25S300
QUANTITY
DBM25S300 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBM25S300
Internal Part NumberEIS-DBM25S300
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDM HE501
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBM25S300
Related LinksDBM2, DBM25S300 Datasheet, FFF Distributor
DBM25S300 Details Description
Related parts for DBM25S300
CBL RIBN 25COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CABLE 33POS .100 JUMPER 12 INCH datasheet.pdf
RES SMD 20M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT THRU SKT datasheet.pdf