FFF DBM25S500N
DBM25S500N picture photo
Mfg. Part Number
DBM25S500N
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DBM25S500N.pdf
Availability of DBM25S500N
QUANTITY
DBM25S500N Order Process
Ship out your order
Specifications of DBM25S500N
Internal Part NumberEIS-DBM25S500N
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDM HE508
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBM25S500N
Related LinksDBM25, DBM25S500N Datasheet, FFF Distributor
DBM25S500N Details Description
Related parts for DBM25S500N
XFRMR LAMINATED 1.2VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
FILTER POWER LINE 277VAC 100A datasheet.pdf
RES 3.3M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf