FFF DBM25S500N
DBM25S500N picture photo
Mfg. Part Number
DBM25S500N
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DBM25S500N.pdf
Availability of DBM25S500N
QUANTITY
DBM25S500N Order Process
Ship out your order
Specifications of DBM25S500N
Internal Part NumberEIS-DBM25S500N
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDM HE508
PackagingTray
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBM25S500N
Related LinksDBM25, DBM25S500N Datasheet, FFF Distributor
DBM25S500N Details Description
Related parts for DBM25S500N
CONN HEADER PHD SIDE 22POS 2MM datasheet.pdf
CAP CER 150PF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT PINS datasheet.pdf
IC CAPSENCE 16K FLASH 16QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS .100 L.104 datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC RA GRN 11A 11 datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 26AWG 100' datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf