ITT Cannon, LLC DBM25SA101
DBM25SA101 picture photo
Mfg. Part Number
DBM25SA101
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DBM25SA101.pdf
Availability of DBM25SA101
QUANTITY
DBM25SA101 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBM25SA101
Internal Part NumberEIS-DBM25SA101
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBM25SA101
Related LinksDBM25, DBM25SA101 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBM25SA101 Details Description
Related parts for DBM25SA101
SIDACTOR BI 116V 150A DO214 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 1A AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 3.3K OHM 20SOIC datasheet.pdf
DSUB 3WK3 F G50 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS 111.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
680UF 16V 10X10X14MM 105C 3000H datasheet.pdf