Murata Electronics North America GRM2166R1H430JZ01D
GRM2166R1H430JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2166R1H430JZ01D
Brief Description
CAP CER 43PF 50V R2H 0805
Datasheet Download
GRM2166R1H430JZ01D.pdf
Availability of GRM2166R1H430JZ01D
QUANTITY
GRM2166R1H430JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2166R1H430JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2166R1H430JZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance43pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2166R1H430JZ01D
Related LinksGRM2166R1, GRM2166R1H430JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2166R1H430JZ01D Details Description
Related parts for GRM2166R1H430JZ01D
RES SMD 357K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE GLASS 100MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X10.2MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SPI/SRL 250K 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 9V datasheet.pdf