ITT Cannon, LLC DBM25SA197A190
DBM25SA197A190 picture photo
Mfg. Part Number
DBM25SA197A190
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DBM25SA197A190.pdf
Availability of DBM25SA197A190
QUANTITY
DBM25SA197A190 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBM25SA197A190
Internal Part NumberEIS-DBM25SA197A190
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBM25SA197A190
Related LinksDBM25SA, DBM25SA197A190 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBM25SA197A190 Details Description
Related parts for DBM25SA197A190
IC 80C51 MCU FLASH 8K 28-TSSOP datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 64-TAP 2.5K 24-SOIC datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY SNAP-IN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 33.5A 1.18 MOHM datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 38POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
ADJ(DJ) RELAY (FLUX, 1B, SINGLE- datasheet.pdf
MICRO 37C S 48" YEL JACKS datasheet.pdf