ITT Cannon, LLC DBM25SF179
DBM25SF179 picture photo
Mfg. Part Number
DBM25SF179
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Wire Wrap
Datasheet Download
DBM25SF179.pdf
Availability of DBM25SF179
QUANTITY
DBM25SF179 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBM25SF179
Internal Part NumberEIS-DBM25SF179
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationWire Wrap
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBM25SF179
Related LinksDBM25, DBM25SF179 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBM25SF179 Details Description
Related parts for DBM25SF179
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 80A 700V FAST datasheet.pdf
SOCKET RELAY 8PIN 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 RA HDR W/TH DR 15AU datasheet.pdf
BLZP 5.00/22/180LR SN BK BX datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER DUAL 24V 5.1A datasheet.pdf