Vicor Corporation VI-25J-EX-F3
VI-25J-EX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25J-EX-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W
Datasheet Download
VI-25J-EX-F3.pdf
Availability of VI-25J-EX-F3
QUANTITY
VI-25J-EX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25J-EX-F3
Internal Part NumberEIS-VI-25J-EX-F3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25J-EX-F3
Related LinksVI-25J, VI-25J-EX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25J-EX-F3 Details Description
Related parts for VI-25J-EX-F3
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SC70 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 120TQFP datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 9POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 511 OHM 1% 5W datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf