ITT Cannon, LLC DBMAM44PF225
DBMAM44PF225 picture photo
Mfg. Part Number
DBMAM44PF225
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DBMAM44PF225.pdf
Availability of DBMAM44PF225
QUANTITY
DBMAM44PF225 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMAM44PF225
Internal Part NumberEIS-DBMAM44PF225
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MAM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMAM44PF225
Related LinksDBMAM4, DBMAM44PF225 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBMAM44PF225 Details Description
Related parts for DBMAM44PF225
IC SWITCH DUAL SPST 16DIP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 5.3A TO-220F datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 9.1UH 220MA 1.62 OHM datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 25POS datasheet.pdf
MICRO 25C PIN 1" WHT FLOAT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf