ITT Cannon, LLC DBMAME-25S
DBMAME-25S picture photo
Mfg. Part Number
DBMAME-25S
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DBMAME-25S.pdf
Availability of DBMAME-25S
QUANTITY
DBMAME-25S Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMAME-25S
Internal Part NumberEIS-DBMAME-25S
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MAM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMAME-25S
Related LinksDBMAM, DBMAME-25S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBMAME-25S Details Description
Related parts for DBMAME-25S
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SSOP datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 10% 1.6KVDC SCREW datasheet.pdf
SENSOR PHOTO RETRO 4M SS PNP datasheet.pdf
INSULTHERM TRU-FIT .118" 250' datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC SDRAM 64M 166MHZ 54BGA datasheet.pdf