TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R18-14S8-6117-LC
DL60R18-14S8-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R18-14S8-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 14POS SKT
Datasheet Download
DL60R18-14S8-6117-LC.pdf
Availability of DL60R18-14S8-6117-LC
QUANTITY
DL60R18-14S8-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R18-14S8-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R18-14S8-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R18-14S8-6117-LC
DL60R18-14S8-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R18-14S8-6117-LC
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 25J OLIVE datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf