ST STE07DE220
STE07DE220 picture photo
Mfg. Part Number
STE07DE220
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS NPN 2200V 7A ISOTOP
Datasheet Download
STE07DE220.pdf
Availability of STE07DE220
QUANTITY
STE07DE220 Order Process
Ship out your order
Specifications of STE07DE220
Internal Part NumberEIS-STE07DE220
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTE07DE220 View All Specifications
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingTube
Transistor TypeNPN - Emitter Switched Bipolar
Current - Collector (Ic) (Max)7A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)2200V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic-
Current - Collector Cutoff (Max)-
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce-
Power - Max220W
Frequency - Transition-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseISOTOP
Supplier Device PackageISOTOP®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STE07DE220
Related LinksSTE07, STE07DE220 Datasheet, ST Distributor
STE07DE220 Details Description
Related parts for STE07DE220
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS 0.5MM SMT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 2M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 51 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LM25118 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf