ITT Cannon, LLC DBMAMK25PF0
DBMAMK25PF0 picture photo
Mfg. Part Number
DBMAMK25PF0
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Brief Description
DSUB 25M CRIMP G50
Datasheet Download
DBMAMK25PF0.pdf
Availability of DBMAMK25PF0
QUANTITY
DBMAMK25PF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMAMK25PF0
Internal Part NumberEIS-DBMAMK25PF0
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS Compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-24308, D*MAM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Shell Finish Thickness-
NoteContacts Not Provided
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mating Cycles500
Dielectric MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMAMK25PF0
Related LinksDBMAM, DBMAMK25PF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBMAMK25PF0 Details Description
Related parts for DBMAMK25PF0
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 500mA (Switch) Backlight 8-DFN (3x2) datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS VERT 30GOLD PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 12POS datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.5% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf