ITT Cannon, LLC DBME25SM
DBME25SM picture photo
Mfg. Part Number
DBME25SM
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
DBME25SM.pdf
Availability of DBME25SM
QUANTITY
DBME25SM Order Process
Ship out your order
Specifications of DBME25SM
Internal Part NumberEIS-DBME25SM
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBME25SM
Related LinksDBME, DBME25SM Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBME25SM Details Description
Related parts for DBME25SM
IC DIFF RECEIVER QUAD HS 16-SOIC datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 5MM datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM TIN 3POS SMD R/A datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 1PH 50A 600V 4DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf