FFF DBML25P500
DBML25P500 picture photo
Mfg. Part Number
DBML25P500
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DBML25P500.pdf
Availability of DBML25P500
QUANTITY
DBML25P500 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBML25P500
Internal Part NumberEIS-DBML25P500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDM HE501
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBML25P500
Related LinksDBML2, DBML25P500 Datasheet, FFF Distributor
DBML25P500 Details Description
Related parts for DBML25P500
CONN W.FL JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 72VDC datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM YELLOW datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES 5K OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 23POS 0.100 T/H datasheet.pdf
4MM DIY RSTKP BUTTON YELLOW datasheet.pdf
330UF 10V 8X18MM 85C 3000H datasheet.pdf