ITT Cannon, LLC DBMM25PZA101
DBMM25PZA101 picture photo
Mfg. Part Number
DBMM25PZA101
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
DBMM25PZA101.pdf
Availability of DBMM25PZA101
QUANTITY
DBMM25PZA101 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMM25PZA101
Internal Part NumberEIS-DBMM25PZA101
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMM25PZA101
Related LinksDBMM25, DBMM25PZA101 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBMM25PZA101 Details Description
Related parts for DBMM25PZA101
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 20SGL 2.36MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 3POS PIN datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf