ITT Cannon, LLC DBMM25SCA101
DBMM25SCA101 picture photo
Mfg. Part Number
DBMM25SCA101
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DBMM25SCA101.pdf
Availability of DBMM25SCA101
QUANTITY
DBMM25SCA101 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMM25SCA101
Internal Part NumberEIS-DBMM25SCA101
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMM25SCA101
Related LinksDBMM25, DBMM25SCA101 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBMM25SCA101 Details Description
Related parts for DBMM25SCA101
RES SMD 560 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 4.3A DPAK datasheet.pdf
FACEPLATE SNAP ON VERT 2 INSERT datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 15PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 2A 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf