ITT Cannon, LLC DBMME25PF
DBMME25PF picture photo
Mfg. Part Number
DBMME25PF
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DBMME25PF.pdf
Availability of DBMME25PF
QUANTITY
DBMME25PF Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMME25PF
Internal Part NumberEIS-DBMME25PF
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMME25PF
Related LinksDBMM, DBMME25PF Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBMME25PF Details Description
Related parts for DBMME25PF
RES 1.15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 16BIT 3.3V 40QVSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 4.37K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 45MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 82 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf