ITT Cannon, LLC DBMMY25SA183
DBMMY25SA183 picture photo
Mfg. Part Number
DBMMY25SA183
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DBMMY25SA183.pdf
Availability of DBMMY25SA183
QUANTITY
DBMMY25SA183 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMMY25SA183
Internal Part NumberEIS-DBMMY25SA183
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMMY25SA183
Related LinksDBMMY2, DBMMY25SA183 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBMMY25SA183 Details Description
Related parts for DBMMY25SA183
BOX ABS BLACK 2.95"L X 1.98"W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 100PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
MICRO-D PLUG 15POS SKT 12" WIRE datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 15POS 10MM datasheet.pdf
CABLE 7COND 18AWG WHITE 50' datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PANEL MNT TH SKT datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
NTC 3000 OHMS 5% 1206 datasheet.pdf