ITT Cannon, LLC DBMMY25SX
DBMMY25SX picture photo
Mfg. Part Number
DBMMY25SX
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
DBMMY25SX.pdf
Availability of DBMMY25SX
QUANTITY
DBMMY25SX Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMMY25SX
Internal Part NumberEIS-DBMMY25SX
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMMY25SX
Related LinksDBMM, DBMMY25SX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBMMY25SX Details Description
Related parts for DBMMY25SX
LED GREEN CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
PD SURFACE CONDITION DISC A CRS datasheet.pdf
FIBER DOME CLOSURE 385X182X151MM datasheet.pdf
CAP 25F -10% +30% 2.7V T/H datasheet.pdf
BLZ 5.08/05/180 SN GY datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf