ITT Cannon, LLC DBMMY25SX
DBMMY25SX picture photo
Mfg. Part Number
DBMMY25SX
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
DBMMY25SX.pdf
Availability of DBMMY25SX
QUANTITY
DBMMY25SX Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMMY25SX
Internal Part NumberEIS-DBMMY25SX
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMMY25SX
Related LinksDBMM, DBMMY25SX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBMMY25SX Details Description
Related parts for DBMMY25SX
RES SMD 1.6 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 15K OHM 9SIP datasheet.pdf
RES MO 2W 0.3 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS DL 15GOLD SMD datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 20-VSOJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM DO220AA datasheet.pdf
OSC XO 12.352MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf