ITT Cannon, LLC DBMP25PDK87
DBMP25PDK87 picture photo
Mfg. Part Number
DBMP25PDK87
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DBMP25PDK87.pdf
Availability of DBMP25PDK87
QUANTITY
DBMP25PDK87 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMP25PDK87
Internal Part NumberEIS-DBMP25PDK87
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMP25PDK87
Related LinksDBMP2, DBMP25PDK87 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBMP25PDK87 Details Description
Related parts for DBMP25PDK87
RES SMD 402 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
ADAPTER MICROCHIP DIP40/PLCC44 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 0.001 OHM 0.5% 3W 3637 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .050 THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
381 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
AB 14C 14#16 PIN PLUG datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 4.7UF 25V 10% X7R 1812 datasheet.pdf