CUI Inc. VYB20W-Q48-S12-H
VYB20W-Q48-S12-H picture photo
Mfg. Part Number
VYB20W-Q48-S12-H
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 1.667A THRU
Datasheet Download
VYB20W-Q48-S12-H.pdf
Availability of VYB20W-Q48-S12-H
QUANTITY
VYB20W-Q48-S12-H Order Process
Ship out your order
Specifications of VYB20W-Q48-S12-H
Internal Part NumberEIS-VYB20W-Q48-S12-H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVYB20W Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 31/May/2013
Standard Package24
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVYB20W
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.667A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesWith Remote On/Off and UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.18" W x 0.89" H (50.8mm x 30.0mm x 22.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VYB20W-Q48-S12-H
Related LinksVYB20W-Q, VYB20W-Q48-S12-H Datasheet, CUI Inc. Distributor
VYB20W-Q48-S12-H Details Description
Related parts for VYB20W-Q48-S12-H
MOSFET N-CH 100V 17A DPAK datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 3-8 LINE 16SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10SL OLIV datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 31POS THRUHL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 500MA 250 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf