ITT Cannon, LLC DBMP25PJ
DBMP25PJ picture photo
Mfg. Part Number
DBMP25PJ
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DBMP25PJ.pdf
Availability of DBMP25PJ
QUANTITY
DBMP25PJ Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMP25PJ
Internal Part NumberEIS-DBMP25PJ
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMP25PJ
Related LinksDBMP, DBMP25PJ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBMP25PJ Details Description
Related parts for DBMP25PJ
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP MICA 6PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf
WRENCH OPEN END 6MM 3.81" datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 6AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
SST DEBURRING WHEEL 12" 8S FIN datasheet.pdf