ITT Cannon, LLC DBMP25SJ
DBMP25SJ picture photo
Mfg. Part Number
DBMP25SJ
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DBMP25SJ.pdf
Availability of DBMP25SJ
QUANTITY
DBMP25SJ Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMP25SJ
Internal Part NumberEIS-DBMP25SJ
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMP25SJ
Related LinksDBMP, DBMP25SJ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBMP25SJ Details Description
Related parts for DBMP25SJ
IC D/A CONV 16BIT 50MSPS 28-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
DIODE GPP 6A 400V GPP INLINE GBU datasheet.pdf
CT RELAY HDR ASSY FREE HANGING datasheet.pdf
16 BIT DIG ATTENUATOR 32QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf