FFF DBPL25S565MTLF
DBPL25S565MTLF picture photo
Mfg. Part Number
DBPL25S565MTLF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DBPL25S565MTLF.pdf
Availability of DBPL25S565MTLF
QUANTITY
DBPL25S565MTLF Order Process
Ship out your order
Specifications of DBPL25S565MTLF
Internal Part NumberEIS-DBPL25S565MTLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationOD, DP Series Drawing Rev. 25/Feb/2015
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDP
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBPL25S565MTLF
Related LinksDBPL25S, DBPL25S565MTLF Datasheet, FFF Distributor
DBPL25S565MTLF Details Description
Related parts for DBPL25S565MTLF
RES METAL OX 2W 61.9K OHM 1% AXL datasheet.pdf
TAPE ELECTRICAL PTFE 3/8"X 36YD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 20AWG .156 YELLOW datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 28AWG .100 GREEN datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 0.1A 6DSBGA datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.02% 1/5W 1506 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 25POS datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.6A SOT-23 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.05V 0.15A 6XDFN datasheet.pdf