ITT Cannon, LLC DC-37S-F179A-A197
DC-37S-F179A-A197 picture photo
Mfg. Part Number
DC-37S-F179A-A197
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole Wire Wrap
Datasheet Download
DC-37S-F179A-A197.pdf
Availability of DC-37S-F179A-A197
QUANTITY
DC-37S-F179A-A197 Order Process
Ship out your order
Specifications of DC-37S-F179A-A197
Internal Part NumberEIS-DC-37S-F179A-A197
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationWire Wrap
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DC-37S-F179A-A197
Related LinksDC-37S-F, DC-37S-F179A-A197 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DC-37S-F179A-A197 Details Description
Related parts for DC-37S-F179A-A197
IDC CABLE - HKR16H/AE16M/HKR16H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 3M OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 12A POWERDI datasheet.pdf