t-Global Technology DC0040/06-PC99-0.06
DC0040/06-PC99-0.06 picture photo
Mfg. Part Number
DC0040/06-PC99-0.06
Manufacturer
Product Category
Thermal - Pads, Sheets
Brief Description
PC99 SCR 108X62X0.06MM
Datasheet Download
DC0040/06-PC99-0.06.pdf
Availability of DC0040/06-PC99-0.06
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DC0040/06-PC99-0.06 Order Process
Ship out your order
Specifications of DC0040/06-PC99-0.06
Internal Part NumberEIS-DC0040/06-PC99-0.06
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDie-Cut Tolerence Guide
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Pads, Sheets
SeriesPC99
UsageSCR, Darlington Module
ShapeRectangle
Outline108.00mm x 62.00mm
Thickness0.0024" (0.060mm)
MaterialPhase Change Compound
AdhesiveTacky - Both Sides
Backing, Carrier-
ColorYellow
Thermal Resistivity-
Thermal Conductivity1.5 W/m-K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DC0040/06-PC99-0.06
Related LinksDC0040/06, DC0040/06-PC99-0.06 Datasheet, t-Global Technology Distributor
DC0040/06-PC99-0.06 Details Description
Related parts for DC0040/06-PC99-0.06
MOSFET N-CH 25V 30A D2PAK datasheet.pdf
EDGECARD 212POS .050 SLD W/POSTS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20M OHM 10% 100W datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 1210 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
DSUB-ME-CR-KON AWG24-28;AFS1;RR1 datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 1.25W DO204AL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 6W datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf