Crydom DC100A60
DC100A60 picture photo
Mfg. Part Number
DC100A60
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR DC OUT 60A 90-140VAC
Datasheet Download
DC100A60.pdf
Availability of DC100A60
QUANTITY
DC100A60 Order Process
Ship out your order
Specifications of DC100A60
Internal Part NumberEIS-DC100A60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelDC PowerPlus Series.stpDC PowerPlus Series.satDC PowerPlus Series.dwg
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesPowerPlus DC
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeDC
On-State Resistance10 mOhm
Load Current60A
Voltage - Input90 ~ 140VAC
Voltage - Load1 ~ 72 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DC100A60
Related LinksDC10, DC100A60 Datasheet, Crydom Distributor
DC100A60 Details Description
Related parts for DC100A60
CONN HEADER 82POS .100" DL GOLD datasheet.pdf