Crydom DC100D100C
DC100D100C picture photo
Mfg. Part Number
DC100D100C
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR 100VDC/100A 4-32VDC
Datasheet Download
DC100D100C.pdf
Availability of DC100D100C
QUANTITY
DC100D100C Order Process
Ship out your order
Specifications of DC100D100C
Internal Part NumberEIS-DC100D100C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSolid State Relays
3D ModelDC PowerPlus Series, Cover.stpDC PowerPlus Series, Cover.satDC PowerPlus Series, Cover.dwg
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesPowerPlus DC
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeDC
On-State Resistance5.6 mOhm
Load Current100A
Voltage - Input4 ~ 32VDC
Voltage - Load1 ~ 72 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DC100D100C
Related LinksDC100, DC100D100C Datasheet, Crydom Distributor
DC100D100C Details Description
Related parts for DC100D100C
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 16QSOP datasheet.pdf
MODULE PIP 12VIN 10A ADJ 10SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
IC OSC/MULT/BUFFER OCT 20-SSOP datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
RFID UHF DRY INLAY AD-661R6 datasheet.pdf
HEXASHIELD ADAPTOR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS PIN datasheet.pdf