Micron Technology MT41K512M4HX-15E:D
MT41K512M4HX-15E:D picture photo
Mfg. Part Number
MT41K512M4HX-15E:D
Brief Description
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 667MHZ 78BGA
Datasheet Download
MT41K512M4HX-15E:D.pdf
Availability of MT41K512M4HX-15E:D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MT41K512M4HX-15E:D Order Process
Ship out your order
Specifications of MT41K512M4HX-15E:D
Internal Part NumberEIS-MT41K512M4HX-15E:D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 16/May/2012
Memory TypeDDR3L SDRAM
Memory Size2G (512M x 4)
Speed667MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.283 V ~ 1.45 V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Package / Case78-TFBGA
Supplier Device Package78-FBGA (9x11.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT41K512M4HX-15E:D
Related LinksMT41K512M, MT41K512M4HX-15E:D Datasheet, Micron Technology Distributor
MT41K512M4HX-15E:D Details Description
Related parts for MT41K512M4HX-15E:D
CAP CER 0.015UF 10V SL 0603 datasheet.pdf
CONN COVER HOUSING BASE SIZE 4 datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED LTPL NEUTRAL WHT 4000K 6SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 470MA 1.7 OHM TH datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CONFIG MULTI-FUNC GATE 6SON datasheet.pdf
PAC-S300-RV12 CBL ASSY datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A SOD123F datasheet.pdf