Schurter DC12.3102.203
DC12.3102.203 picture photo
Mfg. Part Number
DC12.3102.203
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
POWER ENTRY MODULE 4A
Datasheet Download
DC12.3102.203.pdf
Availability of DC12.3102.203
QUANTITY
DC12.3102.203 Order Process
Ship out your order
Specifications of DC12.3102.203
Internal Part NumberEIS-DC12.3102.203
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingMultiple Devices 20/Nov/2015
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesDC12
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC4A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL4A
Voltage - UL125VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch FeaturesSwitch On-Off
FeaturesShielded
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 30.40mm x 34.40mm
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCQC, cULus, ENEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DC12.3102.203
Related LinksDC12.3, DC12.3102.203 Datasheet, Schurter Distributor
DC12.3102.203 Details Description
Related parts for DC12.3102.203
IC PROM PROG I-TEMP 5V 20-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN SPADE TONG UNINS M6 datasheet.pdf
IC PLL CLOCK GEN LP 32LFCSP datasheet.pdf
102 W/SWITCH IN HANDLE datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE SKT datasheet.pdf