Amphenol Aerospace Operations D38999/20JH53PA
D38999/20JH53PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JH53PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20JH53PA.pdf
Availability of D38999/20JH53PA
QUANTITY
D38999/20JH53PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JH53PA
Internal Part NumberEIS-D38999/20JH53PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JH53PA
Related LinksD38999/, D38999/20JH53PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JH53PA Details Description
Related parts for D38999/20JH53PA
RES SMD 24.3K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 768K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 56POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
BCM BUS CONVERTER 9.60V 240W datasheet.pdf