Vishay/Dale M55342K03B121ERWSV
M55342K03B121ERWSV picture photo
Mfg. Part Number
M55342K03B121ERWSV
Brief Description
RES SMD 121K OHM 1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342K03B121ERWSV.pdf
Availability of M55342K03B121ERWSV
QUANTITY
M55342K03B121ERWSV Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K03B121ERWSV
Internal Part NumberEIS-M55342K03B121ERWSV
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)121k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K03B121ERWSV
Related LinksM55342K03, M55342K03B121ERWSV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K03B121ERWSV Details Description
Related parts for M55342K03B121ERWSV
IC ADC 8BIT 15MSPS 3V SOP24 datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC LATCH OCTAL D 3-STATE 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 706K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
POWER EDGE 4 SEG MIXED PS SOLDER datasheet.pdf
CONN F TYPE JACK STR SOLDER datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 M/M RED 2' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf