ITT Cannon, LLC DC37P-A183
DC37P-A183 picture photo
Mfg. Part Number
DC37P-A183
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DC37P-A183.pdf
Availability of DC37P-A183
QUANTITY
DC37P-A183 Order Process
Ship out your order
Specifications of DC37P-A183
Internal Part NumberEIS-DC37P-A183
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesOriginal D
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DC37P-A183
Related LinksDC37P, DC37P-A183 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DC37P-A183 Details Description
Related parts for DC37P-A183
CONN TERM MALE 22-28AWG GOLD datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 4-INP 14-SO datasheet.pdf
GYROSCOPE DUAL AXIS 16-LGA datasheet.pdf
MICRO 15POS SKT 20" datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 249 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 2"-48" BLACK datasheet.pdf
MPU SYSTEM ON MODULE datasheet.pdf
HAN INSERT SHOULDER PCUD datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS BOX MNT SKT datasheet.pdf