ITT Cannon, LLC DC37P-A183
DC37P-A183 picture photo
Mfg. Part Number
DC37P-A183
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DC37P-A183.pdf
Availability of DC37P-A183
QUANTITY
DC37P-A183 Order Process
Ship out your order
Specifications of DC37P-A183
Internal Part NumberEIS-DC37P-A183
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesOriginal D
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DC37P-A183
Related LinksDC37P, DC37P-A183 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DC37P-A183 Details Description
Related parts for DC37P-A183
RES SMD 6.19KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
ENCODER OPEN CENTER 27MM 15PPR datasheet.pdf
IC OCTAL FET BUS SWITCH 20-SOIC datasheet.pdf
1ST GEN ASFLM MEMSPEED OSC KIT datasheet.pdf
RES 162 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 182 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ATTENUATOR 1206 SMD 4 DB datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 2W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf