ITT Cannon, LLC DC37PF179AA191
DC37PF179AA191 picture photo
Mfg. Part Number
DC37PF179AA191
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Wire Wrap
Datasheet Download
DC37PF179AA191.pdf
Availability of DC37PF179AA191
QUANTITY
DC37PF179AA191 Order Process
Ship out your order
Specifications of DC37PF179AA191
Internal Part NumberEIS-DC37PF179AA191
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationWire Wrap
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DC37PF179AA191
Related LinksDC37PF1, DC37PF179AA191 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DC37PF179AA191 Details Description
Related parts for DC37PF179AA191
IC REG LDO 3.5V 0.3A SNT6A datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 800MHZ 689TEPBGA datasheet.pdf
IC OPAMP GP 60MHZ RRO 16QFN datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 25POS datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 7KV NONSTND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 155VIN 18.5VOUT 100W datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS PNL ANGLD PIN datasheet.pdf