Kingbright DC56-11SRWA
DC56-11SRWA picture photo
Mfg. Part Number
DC56-11SRWA
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 660NM RED 2DIG 0.56" TH
Datasheet Download
DC56-11SRWA.pdf
Availability of DC56-11SRWA
QUANTITY
DC56-11SRWA Order Process
Ship out your order
Specifications of DC56-11SRWA
Internal Part NumberEIS-DC56-11SRWA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters2
Size / Dimension0.750" H x 0.984" W x 0.315" D (19.05mm x 25.00mm x 8.00mm)
Digit/Alpha Size0.56" (14.22mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Cathode
ColorRed
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.85V
Current - Test20mA
Millicandela Rating28mcd
Wavelength - Peak660nm
Power Dissipation (Max)75mW
Package / Case18-DIP (0.600", 15.24mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DC56-11SRWA
Related LinksDC56-, DC56-11SRWA Datasheet, Kingbright Distributor
DC56-11SRWA Details Description
Related parts for DC56-11SRWA
MOSFET N-CH 30V 5.3A 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 20% 6.3V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CIRCUIT BOARD EJECTORS BLACK datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD REV datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V datasheet.pdf
RES SMD 1.21KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CRIMP TOOL - CHAIN TERMINAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.9A 67 MOHM SMD datasheet.pdf