Kingbright DC56-51GWA
DC56-51GWA picture photo
Mfg. Part Number
DC56-51GWA
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 565NM GRN 2DIG 0.56" TH
Datasheet Download
DC56-51GWA.pdf
Availability of DC56-51GWA
QUANTITY
DC56-51GWA Order Process
Ship out your order
Specifications of DC56-51GWA
Internal Part NumberEIS-DC56-51GWA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters2
Size / Dimension0.670" H x 0.984" W x 0.315" D (17.02mm x 25.00mm x 8.00mm)
Digit/Alpha Size0.56" (14.22mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Cathode
ColorGreen
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.2V
Current - Test20mA
Millicandela Rating11mcd
Wavelength - Peak565nm
Power Dissipation (Max)62.5mW
Package / Case18-DIP (0.600", 15.24mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DC56-51GWA
Related LinksDC56-, DC56-51GWA Datasheet, Kingbright Distributor
DC56-51GWA Details Description
Related parts for DC56-51GWA
OSC XO 66.666MHZ HCMOS TTL PC datasheet.pdf
MOD INLET W/STD FILTER 8A SNAP datasheet.pdf
CONTACT PIN 14AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20SOEIAJ datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 21.72MM datasheet.pdf
OSC VCXO 106.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
POWER CORD ADAPTER 6' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf